عواملی که باعث رشد بازار مسکن می شود؟

رشد بازار خانه و ملک در یکی دو سال اخیر باعث شده تا به طور غیر معمول، نسبت عرضه به تقاضا در بازار مسکن بیشتر شود و امید بر این داریم که به مرور زمان با نرخ کاهشی به سمتی حرکت کنیم که شاهد بالا رفتن خرید و فروش در بازار و همچنین شاهد رشد بازار خانه و ملک در سطح کشور باشیم.

رشد بازار خانه و ملک

طبق آمار به دست آماده در حال حاضر تولید مسکن و ساختمان در کلان شهری مانند تهران به نسبت دیگر مناطق 9 برابر تقاضا است و این نشان می دهد که حداقل یک افزایش 25 درصدی در تولید، ثبات بازار ارز، رکود معاملاتی و همچنین انتظارهای کاهشی که از نرخ مسکن داریم باید این امید را داشته باشیم که شاهد رشد بازار خانه و ملک و همچنین قرار گرفتن در مسیر آرامش باشیم.

اما اگر دولت شرایط و تسهیلاتی را در اختیار سازنده ها و انبوه سازها قرار ندهد ممکن است در سال آینده شرایط بخش ساختمان و همچنین رشد بازار خانه و ملک به سمت نزولی قدم بردارد و همچنین ممکن است تغییر نوسانات قیمت در بازار مسکن زیادتر از حد معمول باشد.

اما عواملی که باعث می شود رشد بازار خانه و ملک در اکثر نقاط کشور به وجود بیاید را در زیر بیان می کنیم.

  • بالا بودن عرضه نسبت به تقاضا می تواند رشد بازار خانه و ملک را افزایش دهد

بازار مسکن

اگر نظارتی صحیح در بازار مسکن و همچنین ساخت و سازها به وجود نیاید مطمئناً به سمتی حرکت خواهیم کرد که نسبت عرضه به تقاضا به شدت بیشتر می شود و این انبوه سازها، ساختمان سازها و بعضاً دستگاه های دولتی و خصوصی هستند که مدام در حال ساخت و ساز هستند و همین رویه باعث می شود تا نسبت عرضه به تقاضا بیشتر از حد معمول شود و قطعاً باعث رشد بی سابقه قیمت ها در کل کشور خواهیم بود.

  • کاهش پیدا کردن نرخ خرید و فروش مسکن و ملک

یکی از نماینده های مجلس (سید هادی بهادری) که عضو کمیسون عمران مجلس هم هستند گفتند که ممکن است نرخ مسکن و همچنین نرخ خرید و فروش خانه و ملک تا پایان امسال یک سیر نزولی به خودش بگیرد و این امکان وجود دارد که تا 20 درصد کاهش پیدا کند و این می تواند باعث رشد بازار خانه و ملک در کشور شود و به طور حتم دو مورد دیگری که می تواند در این مسیر سرعت این نرخ را بیشتر کند افزایش صدور پروانه ساختمان و همچنین کاهش تقاضا برای خرید خانه و ملک خواهد بود.

اما یک نکته قابل ملاحظه دیگری هم که وجود دارد این است که مصالح ساختمانی رشد زیادی به نسبت یکی دو سال اخیر به خودش گرفته و همین هم دلیلی می شود بر رشد بازار خانه و ملک و همچنین بالا رفتن قیمت بازار مسکن و طبق آمار به دست آمده نرخ زمین، سیمان و همچنین آهن در حدود 4 الی 5 برابر افزایش پیدا کرده است و بدون شک این مورد بر نرخ تمام شده مسکن تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

  • طبق گفته های سازنده ها رکود مسکن هیچ کسی را خوشحال نخواهد کرد

بازار خرید و فروش مسکن

به طور حتم بالا رفتن مصالح، قیمت مسکن و ملک، نه سازنده ها را خوشحال خواهد کرد و نه خریداران را و ادامه دار بودن این مورد می تواند به رکود مسکن بینجامد. در این بین دبیر کانون انبوه سازان (فرشید پورحاجت) اعلام کرد که مهمترین عامل در ایجاد رکود در بخش ساخت و ساز، نبود نقدینگی در بخش تقاضا یا همان مردم است و می تواند نرخ صعودی و رشد بازار خانه و ملک را به سمت رکود پیش ببرد.

دبیر کانون انبوه سازان همچنین اعلام کردند که رکود تورم ناشی از نبود نقدینگی در دست مردم باعث شد تا نرخ خرید و فروش و همچنین رشد بازار خانه و ملک کاهش پیدا کند و اگر نقدینگی در دست مردم باشد می تواند به رونق در سطوح اقتصادی به خصوص بازار مسکن کمک بزرگی کند.

فرشید پورحاجت در ادامه صحبت هایش تأکید بر این داشتند که به هیچ عنوان این رکود نه برای مردم خوشحال کننده است و نه برای ساختمان سازها و به شدت برای اقتصاد مملکت خطرناک است. در این زمینه فقط دولت می تواند با ایجاد تمهیدات و تسهیلات ویژه در حوزه مسکن و خانه و ملک این تورم را از بین ببرد. دولت می تواند سرمایه های ایجاد شده در بانک ها را به سمت تولید هدایت کند تا کنترلی باشد بر به وجود آمدن قیمت های نجومی در بازار ملک و مسکن و همچنین باعث رشد بازار خانه و ملک و اشتغال افراد شود.

فرشید حاجت پور این عضو کانون انبوه سازان اعلام کردند که در چند ماه اخیر شاهد این بودیم که مردم از کلانشهرها به شهرهای کوچک تر مهاجرت می کردند و این نشان دهنده این است که تقاضای خرید وجود دارد اما نقدینگی در دست مردم نیست و توان خرید برای صاحبخانه شدن خیلی پایین آمده است.

برخی از مسئولان اعلام کرده بودند که مسکن نخرید تا ارزان شود اما پورحاجت این مورد را اصلاً توصیه نمی کند و کارساز هم نبوده و این مورد هنوز هم پابرجاست و مردم در حال تلاش هستند تا بهترین مسکن را برای خودشان انتخاب و خریداری کنند و مورد دیگری که در پایین آمدن تعداد معامله های خرید و فروش مسکن می توان بیان کرد این است که در این وضع اقتصادی خیلی از فروشنده ها از فروش مسکن خود امتناع می کنند. اما باز هم قیمت ها تا حد زیادی متعادل تر شده و همین موضوع می تواند باعث رشد بازار خانه و ملک شود و همچنین ممکن است شرایطی ایجاد شود که افراد به سمت پروژه های مشارکتی پیش بروند.

  • دلالان هم در رشد بازار خانه و ملک تأثیری مستقیم دارند

خانه و ملک

یکی از اعضاء کمیسیون عمران مجلس بیان کرد که تقریباً یک سوم معاملات مسکن و رشد بازار خانه و ملک و همچنین کاهش آن مربوط به مصرف کننده ها است اما در چند سال اخیر به خصوص سه سال اخیر، حدود دو سوم معاملات توسط دلال ها و افرادی که در این زمینه سرمایه گذاری می کنند، انجام می شود.

دلال ها با توجه به نبود سیاست ها و نظارت های مناسب به راحتی وارد این زمینه شده اند و برای اینکه سرمایه خودشان را حفظ کنند مجبور می شوند در زمینه ساخت و ساز سرمایه گذاری کنند و در اکثر مواقع باعث رشد بازار خانه و ملک و در خیلی از موارد هم باعث افزایش تقاضا و کمبود عرضه و در نتیجه افزایش قیمت ها می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.